Jak se stát členem a výhody členství

O členství může požádat každá osoba starší 18 let. Žádost o členství začíná seznámením se s profesními standardy ADCR a Etickým kodexem ADCR a EFD. Pokud se žadatel seznámil s těmito dokumenty, může přejít k samotné žádosti, které je prostřednictvím interaktivního formuláře dostupná níže.

Členství v Asociaci dramaterapeutů České republiky (ADČR) přináší několik výhod:

  • Profesní uznání - členství poskytuje certifikaci a uznání, které může zvyšovat důvěru klientů a zaměstnavatelů.
  • Vzdělávací příležitosti - Členové mají přístup k různým školením, workshopům a konferencím, které podporují profesní rozvoj a zvyšují odborné znalosti. Členové platí snížené poplatky na vybrané akce ADCR a spolupořádáno akce ADCR.
  • Síťování - možnost spojit se s dalšími profesionály v oboru, sdílet zkušenosti a vytvářet spolupráce.
  • Podpora a poradenství - v oblastech jako je etika, praxe a administrativní záležitosti.
  • Přístup k odborným materiálům - členství v ADCR zahrnuje přístup k publikacím, výzkumům a dalším zdrojům relevantním pro dramaterapii skrze knihovnu ADCR.
  • Možnost ovlivňovat obor - členové mají možnost podílet se na vývoji standardů profese dramaterapeuta, volit a být voleni do výkonných orgánů ADCR.
  • Zvýšení viditelnosti - ADCR pomáhá zviditelnit práci členů a přispět tak k rozvoji dramaterapie v České republice.

Druhy členství

ADCR aktuálně rozeznává 4 různé úrovně členství a čestné členství:

  1. Řadový člen – platí členské příspěvky, je podporovatelem činnosti ACDR; požívá výhod a slev na akce pořádané ADCR, popřípadě spolupořádané ACDR.
  2. Kandidát na profesní členství – platí členské příspěvky, jedná se o osobu, která je v procesu dramaterapeutického vzdělávání. Splňuje alespoň 440 hodin v dramaterapeutickém vzdělání a adekvátní část sebezkušenosti, dokládá, že je v dalším procesu vzdělávání. Dramaterapii může vykonávat pouze pod pravidelnou supervizí.
  3. Profesní členství – platí členské příspěvky, osoba, která má ukončené dramaterapeutické vzdělání (viz. Dramaterapeutické vzdělání – tedy minimálně 1000 hodin vzdělání), pracuje pod pravidelnou supervizí a je aktivní v klientské práci. Tato osoba je povinna každé 4 roky dokládat další průběžné vzdělávání v rozsahu 55 hodin za poslední 4 roky, přičemž je možné uznat až 15 hodin z odborných garantovaných konferencí (viz. Další profesní rozvoj a supervize – níže). Adekvátní míra, zajišťující kompetenci pro praktikování dramaterapie, odpovídá minimálně 500 hodinám dramaterapeutické praxe pod pravidelnou, odborně kvalifikovanou supervizí. Minimální rozsah supervize činí 140 hodin supervize vlastní praxe, z toho minimálně 30 hodin supervize individuální.
  4. Profesní člen a mentor – platí členské příspěvky, osoba, která splňuje veškeré předchozí požadavky (popsána v bodu 3) . Navíc má zkušenost v dramaterapeutické práci s klientem minimálně v rozsahu 1000 hodin pod pravidelnou supervizí. Tato osoba může mentorovat osoby, které usilují o garantované členství anebo profesní členství. Cílem mentorování je zkvalitňování přípravy budoucích dramaterapeutů a také vzájemné sdílení dobré praxe, jako i odborné vedení. Intervize, mentorská skupina.
  5. Čestné členství – fyzická osoba. Uděluje se na základě rozhodnutí Valné hromady ADCR. Předpokladem je výrazná činnost ve prospěch dramaterapie. Nevztahuje se na ni povinnost platit členské příspěvky a nemá hlasovací právo.

Etika a profesní kodex

Kompletní znění Profesních standardů ADCR je možné nalézt pod odkazem níže.

Členské příspěvky

  • Příspěvky do ADCR se hradí na každý rok dopředu v průběhu ledna daného roku. Pokud tedy platíte příspěvky za rok 2025, je třeba částku uhradit v průběhu ledna 2025.
  • Pokud do ADCR vstoupí nový člen platí členské příspěvky na daný rok v tu dobu, kdy vstupuje do ADCR (pokud vstupuje v březnu, platí členské příspěvky v březnu pro daný rok).

Jak zaplatit členské příspěvky?

  1. Využijte QR kód níže
  2. Pomocí faktury
  3. Pomocí bankovního převodu na účet: 2101647144 / 2010
  4. VŽDY ÚVÁDĚJTE DO POZNÁMKY ZA JAKÝ ROK PLATÍTE ČLENSKÉ PŘÍSPĚVKY

Novinky

2. 4. 2025

Nová definice dramaterapie je na světě

EFD tedy Evropská federace dramaterapeutů poměrně dlouho pracovala na nové definic dramaterapie. Nejenom EFD, ale také všechny členské asociace včetně ADCR se na této novince podíleli. "Dramatherapy is a therapeutic discipline that intentionally utilizes the transformative qualities of drama and theatre integrating insights from psychotherapy and other related human sciences. This interactive, creative and playful process, aims to enhance health and wellbeing. Dramatherapy is applicable in community, educational and clinical contexts, and works individually or in groups, independently or complementary to other disciplines."

Číst celý článek
2. 4. 2025

Pořádáme 6. ročník Mezinárodní konference umělecko-kreativních terapií !

Číst celý článek
10. 3. 2025

Dlouhodobý výcvik v metodě Developmnetal Transformations - DvT

Startujeme 1. kolo výběru účastníků do pátého běhu dlouhodobého dramaterapeutického výcviku, zaměřeného na metodu Developmental Transformations (DvT).

Číst celý článek
13. 11. 2024

Mezinárodní konference EFD

7th European Dramatherapy Conference / 2nd International Conference / 2-3 May 2025, Riga, Latvia

Číst celý článek

Akce

27. 6. 2025 – 7:00

Space for Art Therapies 2025

Téma konference: Světlo a stín

Detail akce
2. 5. 2025 – 6:00

Konference EFD Lotyšsko

"Human & Nature in Dramatherapy"

Detail akce
8. 2. 2025 – 8:00

Dramatická realita v psychoterapii

Detail akce